نمایش اطلاعات بورس با استفاده از نمودار سهام (stock chart) در اکسل

نمودار سهام (stock chart)، همانطور که از نام آن مشخص است، اغلب برای نشان دادن نوسانات قیمت سهام استفاده می شود. با این وجود، از این نمودار می توان برای نمایش داده های علمی نیزاستفاده نمود به عنوان مثال، شما می توانید از نمودار سهام (stock chart) به منظور نشان دادن نوسانات درجه حرارت متوسط روزانه یا سالانه استفاده کنید.
با استفاده از نمودار سهام (stock chart) می توان نوسانات قیمت سهام و نیز ترکیبی از قیمت و حجم معاملات را نمایش داد.

stock_chart_1

در ادامه این نوشته سعی خواهد شد نحوه رسم نمودارهای سهام با استفاده از امکانات نرم افزار اکسل توضیح داده شود.

چگونه داده های خود را در نمودار سهام (stock chart) قرار دهیم؟

روشی که داده خود را در صفحه اکسل قرار می دهید بسیار مهم است. به عنوان مثال برای ایجاد یک نمودار سهام (stock chart) ساده از اطلاعات بالاترین قیمت-کمترین قیمت-قیمت پایانی (high-low-close)، شما باید داده های خود به ترتیب از بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی در ستون های پشت سر هم مرتب کنید.

stock_chart_2

نمودار سهام (stock chart) همچنین در دو محور عمودی دو متغیر را نمایش می دهد. محور عمودی سمت چپ حجم سهام معامله شده را نمایش داده و محور عمودی در سمت راست قیمت سهام را نشان می دهد.

stock_chart_3

زمانی که شما اقدام به رسم نمودار سهام (stock chart) می کنید می توانید از چند نمونه مدل رسم این گونه نمودارها به شرح زیر استفاده کنید:

بالاترین قیمت-کمترین قیمت-قیمت پایانی (high-low-close): از این نمودار اغلب برای نمایش قیمت سهام استفاده می شود. برای رسم این نمودار باید اطلاعات (داده ها) باید به ترتیب در ستون های بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی مرتب شوند.

stock_chart_4

قیمت آغازین-بالاترین قیمت-کمترین قیمت-قیمت پایانی (Open-high-low-close): رسم این نمودار نیاز به درج چهار نوع از اطلاعات (داده ها) به ترتیب درست در ستون های قیمت آغازین، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی دارد.

stock_chart_5

حجم معامله-بالاترین قیمت-کمترین قیمت-قیمت پایانی (Volume-high-low-close): رسم این نمودار نیز نیاز به درج چهار اطلاعات به ترتیب در ستون های حجم معامله، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی دارد. در این نوع از نمودارهای سهام حجم سهام توسط یکی از محورهای عمودی و قیمت سهام توسط محور عمودی دیگر اندازه گیری می شود.

stock_chart_6

حجم معامله- قیمت آغازین-بالاترین قیمت-کمترین قیمت-قیمت پایانی (Volume-open-high-low-close): برای رسم این نمودار باید اطلاعات (داده ها) باید به ترتیب در پنج ستون حجم معامله، قیمت آغازین، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی مرتب شوند.

stock_chart_7

چگونه نمودار سهام (stock chart) رسم کنیم؟

stock_chart_1

فرآیندی که در ادامه می خوانید شما را در چگونگی رسم نمودار سهام (stock chart) یاری خواهد کرد. شما می توانید این اطلاعات را در صفحه اکسل کپی کرده و یا از داده های مالی مد نظر خود استفاده کنید:

۱- فایل حاوی داده های مدنظر خود را در یک صفحه اکسل باز کنید.

۲- داده هایی را که قصد رسم نمودار ا«ها دارید انتخاب کنید

۳- از منوی Insert به بخش Charts group رفته و Other Charts را انتخاب کنید.

stock_chart_8

۴- از بخش Stock، بر روی Volume-High-Low-Close کلیک کنید.

۵- بر روی محدوده نمودار (chart area) کلیک کنید. این امر سبب می شود ابزارهای نمودار (Chart Tools) برای اضافه کردن و تنظیم بخش های Design، Layout و Format نمایش داده شوند.

۶- در بخش Design از مجموعه Chart Styles بر روی سبک (style) مورد نظر خود کلیک کنید

stock_chart_9

۷- در بخش Design از مجموعه Chart Styles بر روی chart layout که می خواهید استفاده کنید کلیک نمایید.

stock_chart_10

ما در این مثال از Layout 4 استفاده کرده ایم.

۸- برای تغییر اندازه نمودار از بخش Format که در گروه Size قرار گرفته با تنظیم جعبه Shape Height و Shape Width می توانید اندازه نمودار را تغیر دهید.

stock_chart_11

با استفاده از سایر تنظیمات می توانید نمودار مورد نظر را طبق سلیقه خود نمایش دهید.

برای دسترسی به داده ها و اطلاعات قیمت و حجم بورس پیشنهاد می شود به مطلب درج شده در این سایت با عنوان نرم‌افزار دریافت اطلاعات بورس (TseClient) مراجعه فرمایید

5 comments on “نمایش اطلاعات بورس با استفاده از نمودار سهام (stock chart) در اکسل

 1. کاملی گفت:

  افتتاح تالار نمایندگی کارگزاران بورس کالای شمالغرب کشور رو تبریک عرض میکنم خدمتتون.

 2. مهدی اسماعیلی گفت:

  سلام استاد ضمن آرزوی قبولی طاعات ممنونم از معرفی کتاب و سایر مطالب مفید طبق روال لطفا اگر برایتان مقدور است ادامه دهید

 3. زهرا گفت:

  خیلی ممنون
  خیلی به دردم خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *